13 maja 2017 r. w Jedwabnie odbyły się Powiatowe Obchody Dni Ochrony Przeciwpożarowej. Organizatorami uroczystości była Gmina Jedwabno, Starostwo Powiatowe w Szczytnie oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie.

Uroczystości swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz wojewódzkich: Członek Zarządu Województwa Warmińsko ? Mazurskiego w Olsztynie Sylwia Jaskulska oraz Doradca Wojewody Warmińsko ? Mazurskiego Marcin Domian.

Uroczystości rozpoczęła Msza w Kościele pw. Św. Józefa w Jedwabnie, a następnie korowód ze strażakami na czele dumnie przemaszerował ulicami do Parku w Jedwabnie. Po złożonym meldunku o gotowości do uroczystości i podniesieniu flagi państwowej, nastąpił miły moment dla wielu strażaków, który dla niektórych okazał się być sporym zaskoczeniem. Otóż wielu ze strażaków OSP otrzymało odznaczenia, a pracujący w KP PSP w Szczytnie – awanse w stopniach i na stanowiskach służbowych.

Ważnym dla organizatorów elementem wydarzenia było poświęcenie i uroczyste przekazanie dla OSP Szuć średniego samochodu ratowniczo ? gaśniczego marki Renault S180 Midliner GBA 2/10, który zastąpi w jednostce wysłużonego, wyprodukowanego w 1995 roku FSC Polonez Truck GLM.

Natomiast ciekawostką imprezy był pojazd ratowniczy FSC Żuk A15 GLM, należący do OSP Burdąg. Samochód ten został poddany renowacji, a dokonali jej uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Szczytnie (klasy III TM i III a), którzy wspólnie ze swoim nauczycielem Danielem Dunajskim włożyli dużo zaangażowania i wysiłku w te prace. Od tej pory przez wiele kolejnych lat, pojazd będzie uświetniał różnego rodzaju imprezy strażackie, jako demonstrujący polską myśl motoryzacyjną i pożarniczą z końca XX wieku.

W dalszej części uroczystości odbył się występ Zespołu Pieśni i Tańca ?Jedwabno?, który przygotował na tą uroczystość wyjątkowy pokaz o tematyce strażackiej. Uroczystości zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez Bartosza Abramskiego, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Na placu przy pięknej słonecznej pogodzie zgromadziło się mnóstwo rodzin z dziećmi, na których czekały suto zastawione stoły, a gospodynie z KGW w Szuci i strażacy z Nowego Dworu przygotowali prawdziwą ucztę, serwując bezpłatnie m. in. pieczonego dzika, chleb ze smalcem, grochówkę, domowe sery i dania z grilla.