Z okazji Świąt Wielkanocnych przypominamy Państwu film pt. „WIELKANOC W JEDWABNIE”, nakręcony na terenie Gminy Jedwabno, w którym zagrali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca ?Jedwabno”.

Film nakręciła TVP3 Gdańsk wiosną 1995 r. Dzięki zwięzłej opowieści i jednocześnie prezentacji przez Zespół obrzędów i zwyczajów świątecznych, możemy w ciekawy sposób poznać tradycje wielkanocne regionu Warmii i Mazur. Lektorem w filmie jest współpracujący z Zespołem „Jedwabno” do chwili obecnej Pan Wiesław Nideraus.

Udział w filmie był bardzo ważnym wydarzeniem w życiu całego Zespołu. „Jako 14-letnia uczennica Szkoły Podstawowej w Jedwabnie, wspólnie z koleżankami i kolegami z Zespołu otrzymaliśmy usprawiedliwienie nieobecności w szkole ze względu na kręcenie filmu, podpisane przez samą Dyrekcję Stacji Telewizyjnej. Ten dokument był dla nas tak ważny, że każdy zostawił go sobie na pamiątkę” – mówi Izabela Zapadka, ówczesna tancerka w Zespole. Ponadto mieliśmy zaszczyt wejścia na teren Ośrodka Reprezentacyjnego MON w Czarnym Piecu, gdzie pośród pięknej przyrody i tradycyjnych chat warmińskich kręcono poszczególne sceny filmu.

Film jest bardzo ciekawy, radosny i oprócz tradycji ukazuje piękne okolice Jedwabna oraz zabytkowy Kościół Św. Józefa.

Zapraszamy do obejrzenia!