?Człowiek jest wielki nie przez to, co ma,
nie przez to, kim jest,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.? (Jan Paweł II)

W sobotni wieczór, 28 stycznia 2017 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie miała miejsce wyjątkowa uroczystość ? Gala ?Kormorany 2016?. To coroczne podziękowanie, skierowane w stronę ludzi dobrej woli, którzy mają szczodre serca, potrafią bezinteresownie nieść pomoc i wspierają inicjatywy kulturalne podejmowane na rzecz Gminy Jedwabno.

Nagrody ?Kormorany 2016? wręczone zostały w trzech kategoriach: Sponsor, Wspierający Działania Kulturalne oraz Sołectwo.

Kategoria Sponsor określa osoby i instytucje, które finansowo wspierały działania organizowane przez GOK w Jedwabnie i Gminę Jedwabno. Kapituła Konkursu nominowała w tej kategorii następujące podmioty:
– Apteka w Jedwabnie ? Pani Anna Perzanowska
– Skład budowlany ?Stan-Bud? w Jedwabnie ? Państwo Romana i Stanisław Gnoza
– Usługi Remontowo-Budowlane IM BUD? w Pasymiu ? Pan Zdzisław Murzyn
– ZPHU ?Falco? w Jedwabnie ? Pan Henryk Słowikowski.
?Super Kormoran 2016? trafił w tym roku do Państwa Romany i Stanisława Gnoza, którzy od wielu już lat wspierają zarówno organizację poważnych projektów, jak i małych przedsięwzięć na terenie gminy Jedwabno.

Kategoria Wspierający Działania Kulturalne określa osoby i instytucje, które ofiarowały swój wolny czas pomagając w organizacji imprez, działające na rzecz upowszechniania kultury w gminie Jedwabno oraz promujące jej pozytywny wizerunek poza jej granicami. Nominacje Kapituły były następujące:
– Pan Piotr Bera ? Sołtys Dłużka
– Pani Dorota Dudzik ? pracownik Poczty Polskiej S.A.
– Pani Teresa Kowalczyk ? Prezes Stowarzyszenia KGW w Szuci
– Pan Mariusz Dobrzyński ? Dyrektor Zespołu Szkół w Jedwabnie
– Pani Danuta Orzołek ? Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedwabnie.
?Super Kormorana 2016? otrzymała Pani Dorota Dudzik ? pracownik Poczty Polskiej S.A., wspierająca przedsięwzięcia organizowane na terenie Gminy Jedwabno już od wielu lat.

Po raz pierwszy wprowadzona została nowa kategoria: Sołectwo, określająca samorząd sołecki, wyróżniający się ilością organizowanych imprez, przygotowaniem i realizacją projektów współfinansowanych przez Gminę Jedwabno oraz środki zewnętrzne, ulepszający zaplecze kulturalno – rekreacyjne dla mieszkańców sołectwa. Kapituła Konkursu nominowała w tej kategorii następujące podmioty:
– Sołectwo Dłużek
– Sołectwo Szuć
– Sołectwo Lipniki
– Sołectwo Nowy Dwór
– Sołectwo Rekownica.
?Super Kormorana 2016? zdobyło Sołectwo Szuć, od wielu lat inicjujące i z powodzeniem realizujące różnorodne przedsięwzięcia z zakresu kultury, rozrywki, turystyki czy sportu. Tworzące przedstawienia teatralne, festyny, imprezy, warsztaty, ferie dla dzieci. Sołectwo, które w swojej świetlicy ?Pod Lipą? stworzyło prawdziwe centrum kulturalne, znane nie tylko w Gminie Jedwabno, ale i poza jej granicami. W imieniu Sołectwa Szuć statuetkę odebrał Sołtys Jerzy Niksa.

Ponadto podczas uroczystości Wójt Gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak wspomniał zeszłoroczne Dożynki Powiatu Szczycieńskiego w Jedwabnie, podziękował ich organizatorom oraz Pani Marzenie Orczyk i Panu Reinhardowi Brzóska, którzy pełnili funkcje Starościny i Starosty ubiegłorocznych Dożynek.

Szczególne podziękowanie wręczone zostało dla gen. dyw. prof. dr hab. nauk medycznych Grzegorza Gieleraka ? Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, za przeprowadzenie cyklu badań w zakresie profilaktyki chorób kardiologicznych, nowotworowych oraz stałą wysokospecjalistyczną opiekę nad mieszkańcami Gminy Jedwabno, w ramach akcji ?Białe Niedziele? w 2016 r. W imieniu Dyrektora nagrodę odebrali Państwo Krystyna i Sławomir Zieniuk.

Ponadto podczas uroczystości podziękowania otrzymali WOLONTARIUSZE Przytuliska w Jedwabnie. To grupa prężnie działających młodych ludzi, którzy poświęcają swój wolny czas aby nieść pomoc dla psów, przebywających w Przytulisku.

Po ogromnej dawce emocji i wzruszeń, nadszedł czas na zabawę, a uczestników Gali ?Kormorany 2016? bawił do łez zaprzyjaźniony od wielu lat z gminą Jedwabno Zespół ?Czerwony Tulipan? z Olsztyna. Następnie goście mieli okazję obejrzeć wystawę poplenerową IX Międzynarodowych Spotkań Artystycznych ?Czarny Piec 2016?.