W sobotę 26 listopada 2016 r. Gmina Jedwabno po raz kolejny udowodniła wszystkim, że ?folklorem stoi?. Tego wieczoru, w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie odbył się niesamowity koncert. Dzieci, młodzież i dorośli przedstawili kolejny kawałek umiejętności tanecznych i śpiewaczych w folkowych rytmach.

Głównym punktem programu była prezentacja najmłodszych mieszkańców Gminy Jedwabno, jako podsumowanie projektu ?Dziedzictwo kultury ludowej, zajęcia taneczno-wokalne dla dzieci i młodzieży?, dofinansowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jedwabnie. Zajęcia odbywały się w świetlicy wiejskiej w Szuci oraz w GOK w Jedwabnie. Uczestniczyło w nich 30 dzieci pod kierunkiem tancerek ZPiT ?Jedwabno? Pani Dominiki Podleckiej i Pani Ewy Winnowskiej. Na zakończenie realizacji projektu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Drugim punktem imprezy był koncert Zespołu Pieśni i Tańca ?Jedwabno?. Jego członkowie zaprezentowali nowy, bogaty repertuar tańców i utworów z różnych regionów Polski. W programie koncertu znalazły się tańce śląskie, lubelskie, kurpiowskie, lubartowskie i kaszubskie. Ogromną niespodziankę widowni zafundowała choreograf Zespołu ?Jedwabno?, Pani Anna Sarnowska, która uczyła jedwabieńską publiczność śpiewania piosenek ludowych wraz z towarzyszącymi im zabawami. Trzeba przyznać, że Pani Ania jest instruktorem z powołania i cała publika podporządkowała się jej całkowicie, wykonując polecenia do radosnych śpiewów.

Spotkanie było również pretekstem do podsumowania mijającego, bardzo pracowitego roku dla Zespołu ?Jedwabno? i Stowarzyszenia Kulturalnego ?Tanecznik?. W tym roku Zespół odbył prawie 50 prób, dał 13 koncertów i zrealizował 5 projektów, w tym ?II Festiwal Folklorystyczny w Jedwabnie? dofinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz występ podczas Dożynek Powiatu Szczycieńskiego 2016 w Jedwabnie, dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Występ Zespołu ?Jedwabno? zakończył się głośnymi brawami, a tak jak publiczność nie miała ochoty opuszczać sali, podobnie tancerze z Zespołu ?Jedwabno? nie mieli ochoty opuszczać sceny i pozwolili sobie na jeszcze jeden dodatkowy pokaz zabawowo-taneczny, w wykonaniu męskiej części Zespołu. Teraz przed członkami ZPiT zasłużony dwumiesięczny odpoczynek, a od miesiąca lutego 2017 r. kolejne próby, koncerty, festiwale oraz przygotowania do nadchodzącego XXXV-lecia Zespołu Pieśni i Tańca ?Jedwabno?, które odbędzie się już na początku roku 2018.