W niedzielę 23 października 2016 r., na placu wiejskim w Piduniu, miała miejsce uroczystość upamiętniająca 70 rocznicę „Potyczki pod Piduniem 1946”.

img_4189Historyczna rekonstrukcja nawiązywała do wydarzeń, kiedy to w pobliżu miejscowości Piduń w gminie Jedwabno doszło do krwawej potyczki pomiędzy żołnierzami szwadronu Henryka Wieliczko „Lufy” z 5 Wileńskiej Brygady AK majora Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki”, z połączonymi siłami MO i UB. Rekonstrukcji dokonały grupy: SRH „Marienburg”, SMH „Cis” Mięcikał oraz 5 Brygada z Susza.

Ponadto uczestnicy imprezy mieli okazję zasmakować pysznej żołnierskiej grochówki, spędzić czas przy ognisku z kiełbaskami, a to wszystko przy oprawie muzycznej zespołu „Port” ze Szczytna, który przypomniał piosenki Krzysztofa Klenczona.

Celem przedsięwzięcia było przedstawienie prawdy o tym historycznym wydarzeniu. To jedna z prób podejmowanych przez Gminę Jedwabno przenoszenia tak ważnych wydarzeń historycznych do współczesności. Inicjatywa upamiętniająca zbrojną potyczkę sprzed 70 lat była niezwykle cenną, stanowiącą żywą lekcję historii dla młodego pokolenia.