To, że mieszkańcy Szuci są pomysłowi, pracowici i potrafią zaskakiwać wiemy od lat. Nie raz potrafili to udowodnić. Również w tym roku, podczas X Dni Szuci i Święta Omulwi, postanowili podwyższyć poprzeczkę i pokazać coś nowego.

Uroczyste świętowanie rozpoczęło spotkanie absolwentów szkoły w Szuci i Msza Święta w imieniu mieszkańców. Oficjalnego rozpoczęcia Festynu dokonał Starosta Szczycieński Pan Jarosław Matłach, Wójt Gminy Jedwabno Pan Sławomir Ambroziak oraz Sołtys Szuci Pan Jerzy Niksa. Wykorzystując okazję Pan Starosta wręczył Panu Sołtysowi statuetkę oznaczającą wyróżnienie w konkursie na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego 2015.

Kolejne propozycje z  bardzo bogatego programu imprezy to koncert ?BUM-BUM rurkami?, występy Dziecięcego Zespołu Ludowego z Szuci oraz Zespołu Pieśni i Tańca ?Jedwabno?, jak również występ lokalnej gwiazdy czyli Zespołu ?Cała Reszta?. Konkurencje sportowe natomiast wyłoniły najsilniejszą kobietę we wsi (Emila Wiercińska), mężczyznę (Dominik Makowski) oraz dziecko (Michał Krajza).

Podczas imprezy nastąpiło rozstrzygnięcie I Edycji Gry Wiejskiej, która odbyła się na przełomie czerwca i lipca w tej miejscowości. Zwycięzcami okazała się drużyna w składzie Bartek Niksa i Michał Kowalczyk, który z rąk Sołtysa odebrał pamiątkowy puchar.

Wieczorową porą do łez rozbawili nas Panowie Mirosław Wieczorek i Andrzej Winiarski, których prezentacje kabaretowe na stałe wpisały się w program corocznej imprezy. Niespodzianką dla licznie zgromadzonej publiczności był kabaret muzyczny, przygotowany przez Panów Rafała Dąbrowskiego i Andrzeja Makowskiego, którzy sprawili że publiczność wstała z miejsc i oklaskiwała ich występ na stojąco. Ciekawym elementem programu był pokaz multimedialny, podczas którego mogliśmy zobaczyć, co wydarzyło się w Szuci przez ostatni rok oraz film o jednostce OSP Szuć, przygotowany specjalnie na tą okazję przez Pana Arkadiusza Dziczka. Do białego rana bawił wszystkich DJ BOBIN, a pyszne potrawy serwowało Koło Gospodyń Wiejskich z Szuci.

Podczas imprezy w świetlicy wiejskiej prezentowana była wystawa fotograficzna Pan Jerzego Niksa ? Sołtysa, pt. ?Przyroda Szuci?. Piękne i zapierające dech w piersiach zdjęcia lokalnej przyrody powstały w ciągu ostatniego roku.

Drugi dzień świętowania Dni Szuci to tradycyjnie sportowe atrakcje na boisku. Konkurencje sportowe poprowadził Pan Marcin Zapadka ? Animator z Hali Sportowej w Jedwabnie. Dobra zabawa i uśmiech towarzyszyły wszystkim, zarówno biorącym udział w meczu piłkarskim o puchar Sołtysa, sztafecie pożarniczej i bojówce dla dzieci w wieku 3-8 lat, wyścigach na skrzynkach czy strzelaniu z wiatrówki, jak również licznie zgromadzonej publiczności.

Sołtys Szuci Pan Jerzy Niksa uprzejmie dziękuje za pomoc w przygotowaniu imprezy: wszystkim sponsorom uroczystości, OSP Burdąg, OSP Szuć, KGW w Szuci, SK ?Tanecznik?, Mazurskiemu Stowarzyszeniu Regionalnemu, Studiu Muzycznemu ?House of Music? Karolina Ważna oraz Animatorom z Hali Sportowej w Jedwabnie.