Pierwsza edycja Gry Wiejskiej w Szuci już za nami. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia była OSP Szuć oraz Sołectwo Szuć, a projekt został dofinansowany przez Gminę Jedwabno w ramach zadania publicznego pt. ?Zaszczep się sportem?.

Rywalizacja miała formę gry terenowej i trwała w miesiącach czerwiec i lipiec. Udział w rozgrywkach wzięła młodzież z terenu Sołectwa Szuć, łącznie 8 dwuosobowych drużyn. Gra składała się z pięciu etapów tematycznych: historia Parafii w Jedwabnie, Straż Pożarna, historia Szuci oraz przyroda Gminy Jedwabno. Uczestnicy musieli odnaleźć na czas ukryte skrytki, wykonać zadania, wypełnić w ciągu 48 godz. karty do gry, które znajdowały się w skrytkach i dostarczyć je do Sołtysa miejscowości Szuć.

Podczas każdego etapu w umówiony dzień o określonej godzinie jednocześnie rozdawane były uczestnikom wskazówki do odnalezienia skrytek, które wcześniej zostały schowane na terenie sołectwa. Wskazówkami były współrzędne geograficzne, które trzeba było wprowadzić do wyszukiwarki Google Maps i po włączeniu zdjęć satelitarnych ukazywał się punkt ukrycia skrytki. Dodatkową wskazówką był również szkic, np. rysunek kapliczki przydrożnej i podpowiedź ?szukaj w ogrodzeniu kapliczki?, czy też szkic ambony myśliwskiej i podpowiedź ?szukaj za amboną drzewa oznaczonego niebieskim znakiem ?X?. Miejsce ukrycia skrytki 5 etapu było zaszyfrowane alfabetem Morsa, gdzie po odszyfrowaniu miejsca skrytki, czyli jednego z budynków w Szuci, gracze aby dostać skrytkę musieli podać również zaszyfrowane hasło, dla każdej drużyny inne. W każdej skrytce znajdował się ponadto słodki poczęstunek dla poszukiwaczy oraz karty do gry i indywidualny kod, który trzeba było niezwłocznie wysłać sms?em do Sołtysa, aby dokonać rejestracji odnalezienia skrytki.

Zadania, które wykonali uczestnicy to m.in. zrobienie zdjęcia na tle pomnika przyrody, znalezienie jak najwięcej sprzętu ratowniczego znajdującego się w remizie na wyposażeniu jednostki OSP Szuć, odpowiedzieć na pytania co przedstawia zdjęcie nr 3 znajdujące się na tablicy informacyjnej przy kościele w Jedwabnie oraz ile znajduje się śladów po kulach na frontowej ścianie kościoła, zmierzyć obwód pomnika przyrody znajdujący się na dołączonej do gry mapce, odszyfrować imię i nazwisko osoby pochowanej na cmentarzu, zmierzyć pole powierzchni cmentarza. To tylko nieliczne zadania jakie znalazły się w kartach do gry.

Uczestnicy musieli pokonać wytyczną trasę, na której czekały na nich zadania. Aby je wykonać trzeba było wykazać się wiedzą na temat gminy. Kilkuetapowa rywalizacja spowodowała, że gracze bardzo zaangażowali się w rywalizację. Młodzież z wielkim zainteresowaniem przystąpiła do gry. Zawodnicy biegali, jeździli rowerami i skuterami, aby jak najszybciej odnaleźć skrytki. Nie obeszło się bez wykorzystania smartfonów i GPS-ów. Na szczęście pogoda dopisała i konkurs przebiegał bez żadnych zakłóceń.

?Niezliczona ilość godzin przy komputerze, drukowanie kart do gry, rozwożenie i ukrywanie skrytek opłaciło się, a to dlatego że bardzo zaangażowała się w grę młodzież dorastająca. Trochę odciągnąłem ich od komputerów. Bardzo ich ta gra zaciekawiła i już dopytują się kiedy odbędzie się jej druga edycja. I to jest dla mnie największą zapłatą za włożony swój wysiłek i czas na zorganizowanie gry. Z powodu wielkiego zaangażowania się młodzieży przewiduję nagrody dla każdego uczestnika.? ? mówi Sołtys Szuci, Pan Jerzy Niksa.

Należy zauważyć, że uczestnicy do końca rozgrywek nie wiedzą, która drużyna zwyciężyła! Przedstawienie zwycięzców i rozdanie nagród odbędzie się podczas Dni Szuci i Święta Omulwi, 13 sierpnia 2016 r.