Muzeum Mazurskie w Szczytnie wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum w Szczytnie organizuje od 1999 r. doroczny ?Jarmark Mazurski? w ruinach zamku krzyżackiego w Szczytnie.

Do udziału w jarmarku zapraszani są twórcy ludowi, rzemieślnicy oraz inni wystawcy, którzy kultywują tradycje dawnego mazurskiego rzemiosła i sztuki ludowej. Podczas jarmarku odbywają pokazy tkactwa, koronkarstwa, wycinankarstwa, malarstwa, plecionkarstwa, wikliniarstwa, snycerki, garncarstwa, kowalstwa, a także pszczelarstwa. Można też spróbować świeżo wyrobionego w masielnicy masła, domowego smalcu na razowym chlebie wypiekanym w domowym piecu, a także różnych rodzajów miodu pszczelego i kozicowego piwa. Pokazom towarzyszą występy zespołów ludowych, a od sześciu lat również zespołów ludowych z Wileńszczyzny. ?Jarmark Mazurski? jest od 2009 r. imprezą dwudniową. W tym roku po raz pierwszy zostali zaproszeni do udziału w prezentacjach muzycznych podczas jarmarku muzycy jazzowi z programem muzyki ludowej w aranżacji jazzowej. Tradycyjnego jazzu w ich wykonaniu można posłuchać podczas Wieczoru Jazzowego, który organizowany jest w przededniu jarmarku, także w ruinach zamku krzyżackiego. Od tej pory impreza nosi nazwę Mazurski Jazz-Jarmark.

Program imprezy:

4 sierpnia 2016 r. (czwartek) – VIII WIECZÓR JAZZOWY, godz. 19.00

WYSTĄPIĄ:

DIXIE WARSAW JAZZMEN

Zygmunt K. JAGODZIŃSKI ? banjo, Stefan WOŹNIAKOWSKI ? trąbka, Janusz KWIECIEŃ ? klarnet, Włodzimierz HALIK ? saksofon basowy

IRENA & JOIN BAND

Irena GAŁĄZKA ? wokal, Jerzy STELMASZCZUK ? bas, Marek STACH ? perkusja, Fryderyk BAGIŃSKI ? piano

5 sierpnia 2016 r. (piątek) – XVIII JARMARK MAZURSKI, godz. 10.00

POKAZY: SNYCERKA LUDOWA, KORONKARSTWO, WIKLINIARSTWO, RZEŹBIARSTWO, PLECIONKARSTWO, WYCINANKARSTWO, PSZCZELARSTWO, ZDOBNICTWO I DUŻO, DUŻO WIĘCEJ!

WYSTĄPIĄ:

ZESPOŁY JAZZU TRADYCYJNEGO – DIXIE WARSAW JAZZMEN i IRENA & JOIN BAND ZESPÓŁ Z REJONU WILEŃSKIEGO

– CZERWONE MAKI Z JAWNIUN, ZESPOŁY LUDOWE

– BABSKIE OLEKANIE

– WYSTEK

– MAZURY

– KRYS

Patronat Honorowy – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin.

Wsparcie finansowe: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Samorząd Miasta Szczytno, Powiat Szczycieński oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Szczytnie, Muzeum Mazurskie w Szczytnie Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Drukowanie