?Noc Świętojańska?? obchodzona z 23 na 24 czerwca, zwana wcześniej Nocą Kupały, to święto nie tylko sięgające głęboko w obyczaje słowiańskie, ale zawierające też pierwiastki celtyckie, germańskie i indoeuropejskie.
Obchodzone w okresie letniego przesilenia, było świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, pełnym magii i wróżb.

Świętojanki na campingu w Dłużku rozpoczęły się od inscenizacji ,,Magiczna Noc Sobótkowa??. Aktorzy biorący udział w inscenizacji świętojańskiej to dzieci i młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie, ze świetlic w Burdągu i Witowa. Przedstawienie ukazywało obrzędy obchodzone podczas nocy ,,KUPAŁY?. Następnie rozpoczął się wielki wyścig kajakarski , w którym udział brali nie tylko mieszkańcy Gminy Jedwabno, ale także turyści. Walka była zacięta i bardzo wyrównana. Dla zwycięzców czekały medale: złoto, srebro, brąz i niespodzianki od Sołtysa Piotra Bera.

Następnie odbył się edukacyjny pokaz ratowniczy Fundacji Autrimpus Szczytno. Ratownicy medyczni udzielali pierwszej pomocy osobom, które pozorowały wypadek z łódki i zaczęły się topić. Akcja ratownicza oczywiście przebiegła pomyślnie i z sukcesem, a na koniec wszystkim obserwatorom przedstawione zostały podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się nad akwenem wodnym.

Na widzów podczas Świętojanek w Dłużku czekało jeszcze wiele atrakcji między innymi Fakir Radames ? człowiek tańczący z wężami. Uczestnikom pokazu zapierało dech i to nie tylko tym najmłodszym.

Nadszedł czas na zabawę i konkurencje sportowe takie jak: przeciąganie liny, przecinanie drewna na czas, oraz konkurencje dla najmłodszych tzn. tor przeszkód. Brali w nich udział zarówno mieszkańcy, jak i przybyli turyści. Nie zabrakło nagród dla uczestników zawodów, każdy wyszedł z uśmiechniętą buzią. Jednak dla gości Świętojanek to nie był ostatni punkt imprezy. W nocy każdy mógł podziwiać pokaz Teatru Ognia ,, The Shadows” z Jedwabna. Widzowie byli zachwyceni ognistą inscenizacją.

Na zakończenie wszyscy mogli bawić się przy gorących rytmach DJ-a Mateo ze Szczytna.