KromW sobotę, 2 lipca w Witówku odbędzie się „Przełaj łuczniczy ku pamięci najazdu polsko-tatarskiego na Prusy Książęce”. Już od 26 czerwca prowadzone będą darmowe zajęcia łucznicze przygotowujące uczestników do zmagań.

To ciekawa oferta skierowana do turystów i mieszkańców przebywających na wakacjach w Gminie Jedwabno i okolicach. Przełaj łuczniczy to całkowicie nowa dyscyplina sportowa a w założeniach przypominająca biatlon tyle, że… w wersji letniej, bez nart i ze strzelaniem z łuku zamiast karabinu. Bieg odbywa się w urozmaiconym terenie, możliwe jest też ustawienie przeszkód. Niezwykle piękne i pełne nierówności lasy otaczające Witówko w Gminie Jedwabno, to idealne miejsce do rozegrania tego typu konkurencji.

Organizacji przełaju przyświecają dwa cele: promocja sportu oraz pobudzenie zainteresowania mieszkańców historią regionu.
? Chcemy zachęcić ludzi do aktywnego spędzania wolnego czasu. Pokazać, że warto to robić, a jeśli samo bieganie nie jest dla kogoś wystarczająco atrakcyjne to można je urozmaicić – mówi Hubert Kornacki, jeden z organizatorów imprezy.

? Większość moich działań na terenie powiatu szczycieńskiego nawiązuje do najazdu polsko-tatarskiego na Prusy Książęce. Te wydarzenia gdzieś zniknęły ze świadomości większości mieszkańców. Wszyscy pamiętają o krzyżakach, a mało kto o wydarzeniach z wieku siedemnastego, chociaż to wtedy zamek w Szczytnie po raz ostatni spełnił swą obronną funkcję, zniszczono Pasym, spalono drewniany zamek w Wielbarku i większość miejscowości na terenie obecnej Gminy Jedwabno ? dodaje.

Zainteresowani udziałem w biegu i warsztatach łuczniczych mogą rejestrować się pod nr. tel. 501 515 749 lub mailowo: [email protected] oraz śledzić wydarzenie na facebooku: facebook.com/HKKrom

plakat_lucznicy-e1465365718651 (1)