Zajęcia z cyklu ?Ferie w Szuci? z inicjatywy Sołtysa Jerzego Niksa prowadzili społecznie mieszkańcy sołectwa Szuć. Dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach, również z innych miejscowości naszej gminy – średnio 25 osób dziennie, nie mogła narzekać na nudę. Z niecierpliwością czekały na kolejny dzień spotkań. Organizatorzy na dziesięć dni przygotowali bardzo ciekawy i kreatywny program. A więc w świetlicy wiejskiej ?Pod Lipą? w pierwszy dzień zajęć było kino, w kolejnym salon gier planszowych, pracownia krawiecka w którym dzieci wykonywały pacynki i maskotki, warsztat młodego inżyniera. W tym dniu budowano machinę Goldberga. Efekt tej pracy można zobaczyć na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=scexLx0FoIo.
W kolejnym dniu uczestnicy zajęć tworzyli niesamowite ozdoby i wyplatali koszyki z gazet. W niedzielę odbył się pokaz ratownictwa drogowego dzięki OSP Jedwabno oraz OSP Szuć. Upozorowany został wypadek drogowy przy udziale dwóch pojazdów i dwóch poszkodowanych. W słodki poniedziałek dzieci robiły pączki, oponki oraz dekorowały tort, który smakował przepysznie. Budowanie statków powietrznych (latawców) rozpoczęto we wtorek.
Następny dzień był dla płci pięknej… Świetlica w tym dniu zamieniła się salon urody. W piątek zajęcia zakończyły się ogniskiem oraz grami i zabawami na świeżym powietrzu. Na koniec ferii wszyscy uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę.
Tak udane ferie udało się przeprowadzić tylko dzięki zaangażowaniu rodziców, babć, dziadków, młodzieży, OSP Jedwabno oraz naszym lokalnym stowarzyszeniom. W sumie w organizację i prowadzenie zajęć wzięło udział ponad 20 osób. Uczestnicy spotkań zawsze mieli przygotowany przez Panie poczęstunek w postaci ciepłej herbaty, owoców, gofrów, naleśników, babeczek czy tostów, który został dofinansowany przez GKRPA w Jedwabnie. Natomiast Panowie zaopatrywali świetlicę w niezbędne narzędzia oraz materiały do majsterkowania. Sołtys składa serdeczne podziękowania dla osób które przyczyniły się do tego, że dzieci i młodzież chętnie i licznie uczęszczała na zajęcia. Najlepiej skomentował koniec ferii młody, stały uczestnik zajęć – Mikołaj, lat 8 – ?Proszę Pana, fajne były te zajęcia!?. Taki komentarz daje motywację do dalszych działań na rzecz naszego sołectwa. – twierdz Sołtys sołectwa Szuć.