CZ1Największym walorem Gminy Jedwabno jest jej położenie – usytuowana wśród licznych jezior i głębokich lasów, jest niewątpliwie wartym uwagi i cennego odpoczynku rejonem Mazur. To właśnie natura i dostępność stanowią o jej atrakcyjności. Południowa część Mazur, gdzie leży Gmina Jedwabno, to brama tej wyjątkowej w skali Europy krainy. 

Turystyczne zagospodarowanie jezior, wypożyczalnie sprzętu wodnego, pola campingowe blisko linii brzegowych, możliwość uprawiania sportów wodnych, plaże, rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna – wszystko to sprawia, że można tu w sposób ciekawy i aktywny spędzić czas wolny.

Lasy stanowiące 60% powierzchni gminy kuszą bogactwem runa leśnego. Podróż szlakiem pomników przyrody, to niewątpliwie jedna z ważniejszych atrakcji oferty turystycznej gminy. Tereny Nadleśnictwa Jedwabno słyną z rozległych borów sosnowych, kryją także liczne skarby świata zwierząt. Rezerwaty leżące na terenie Gminy Jedwabno dają okazję do wypraw ornitologicznych i obserwacji innych gatunków zwierząt.

Walory przyrodnicze czy liczne zabytki to nie jedyna oferta Gminy Jedwabno. Gmina Jedwabno to także kraina pełna śladów przeszłości, bogata tajemnicami historii a nawet wciąż ukrytymi tu skarbami…

Ukryta w lasach, wśród licznych jezior Gmina Jedwabno to centrum ostoi już pokoleń turystów poszukujących prawdziwego wypoczynku. To tutaj leży słynne, mazurskie, jedno z najczystszych w Polsce jezioro Świętajno i tutaj właśnie ukrył się przecież Smętek poszukiwany przez Melchiora Wańkowicza. Tutaj generał Samsonow stracił armię i złoto, to tutaj niemal każdy zakątek chroniony jest przyrodniczo i historycznie. Tutaj się odpoczywa.   

Binduga

Binduga

Kolejne, jedno z wielu, dzikie niemal, wolne od zabudowy letniskowej to wyjątkowej urody, opisywane przez wielu jezioro Dłużek leżące w miejscowości o tej samej nazwie oraz przepiękne jezioro Głęboczek, położone w pobliżu leśnej wsi Rekownica. Oczywiście skarby natury i historii chronione są tu z wielką atencją ale do dyspozycji szukających kontaktu z tymi prawdziwymi, z dawnych lat Mazurami i zapomnianą krainą zwaną Oberland, znajdą się i w pełni funkcjonalne, nowoczesne pola namiotowe o europejskim standardzie, gotowe na przyjęcie także mobilnych kamperów oraz doskonale wyposażone ośrodki wypoczynkowe. Sporo w okolicy bardzo dobrej gastronomii bez kuchennych rewolucji, w postaci lokalnych gospód karmiących oczywiście tradycyjnie, po mazursku, do syta i tłusto. Nad jeziorem Świętajno czeka bardzo dobrze wyposażona wypożyczalnia nowoczesnego sprzętu wodnego. Na terenie gminy ze zdziwieniem odkrywamy niemałe, pełne niespodzianek przyrody, mazurskie rzeki. Rzeka Omulew, to często dziko meandrujący przez rezerwat Cietrzewia szlak wodny, którym organizowane są regularne spływy kajakowe, którym zazdrościć może kajakarska autostrada jaką jest Krutynia. Walory przyrodnicze gminy to nie tylko jeziora i rzeki, ale także potężne, stare lasy pełne pomników przyrody i jednych z najzdrowszych grzybostanów w kraju znanych z wyjątkowych okazów. (czytaj więcej).

Omulew

Omulew

Jedwabno chlubi się swoim miasteczkowo – wiejskim charakterem, Stolica głębokich lasów leży w zapomnianym, odrębnym niegdyś etnicznie – charakterystycznym specyfiką południa Mazur – Oberlandzie. Znajdują się tu różne obiekty istotne dla wytrawnych wczasowiczów, np informacja turystyczna, uznana, tradycyjna restauracja, biblioteka, ośrodek kultury, poczta, przychodnia zdrowia, apteka, sklepy. W Jedwabnie jest też kościół, urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej, szkoła, stadion sportowy i orlik, ochotnicza straż pożarna. Jedwabno to dobra baza wypadowa np do Szczytna (słynne, letnie Dni i Noce Szczytna, gdzie grają najprzedniejsi artyści krajowej sceny), do Olsztynka (Skansen), do Ostródy (Kanał ostródzko – elbląski) lub Nidzicy (krzyżacki zamek). Łatwiej wraca się stąd do Warszawy. (czytaj więcej).

Bunkier Czarny Piec

Bunkier Czarny Piec

Obiekty czekające na odkrycie, to przebogata historia pełna tajemnic i lokalne, niezwykle urokliwe zabytki takie jak np. kościół parafialny pw. św. Józefa z 1930 roku wraz z plebanią w Jedwabnie, cmentarz rzymsko-katolicki z 1930 roku w Jedwabnie, karczma z zajazdem z XVIII/XIX wieku i młyn wodny z 2 pł. XIX wieku w Małszewie, kościół ewangelicki, obecnie rzymsko – katolicki parafialny pw. św. Wojciecha z lat 1901-02 ukryty w Nowym Dworze, zabytkowe, drewniane mazurskie chaty w miejscowościach Szuć, Kot, Małszewo, Jedwabno, Burdąg czy Nowy Dwór. Miejscowości te leżą na terenie gminy Jedwabno i każda z nich warta jest osobnej uwagi. W samym Jedwabnie warto odwiedzić też siedzibę nadleśnictwa, gdzie po umówieniu można zwiedzić wyjątkowo ciekawą wyłuszczarnię nasion szyszek i wysoką wieżę przeciwpożarową, skąd widok sięga najdalszych zakątków historycznego Oberlandu. Na terenie gminy utworzono sporo ścieżek rowerowych i dydaktycznych. Z centrum Jedwabna można dojść lub dojechać samochodem czy busem w pobliże kilku jezior. Woda jest naprawdę wyjątkowo czysta (czytaj więcej).

Hotel Natura Mazur Resort & Conference

Hotel Natura Mazur Resort & Conference Warchały

Przez Jedwabno przebiega ważna, tranzytowa droga krajowa nr 58 oraz droga wojewódzka nr 508 oferując dobry dojazd z kraju i za granicy, jeżdżą tu busy do Olsztyna czy Szczytna, co zabiera do 40 min drogi. Na rybki polecieć można samolotem z Krakowa i Londynu, gdyż Jedwabno i jego skarby leżą 15 minut drogi od międzynarodowego lotniska w Szymanach. Wybierając termin przyjazdu warto też sprawdzić planowany kalendarz imprez – dni Jedwabna, dożynki czy festiwal folklorystyczny z targami sprzętu turystycznego. W Jedwabnie od ponad 30 lat działa uznany zespół pieśni i tańca „Jedwabno” – warto zobaczyć ich występ przy okazji wspomnianego festiwalu folklorystycznego. Jedwabno warte jest uwagi ze względu na wyjazd indywidualny, rodzinny i grupowy, biznesowy czy też medyczny. Otworzono tu bowiem ostatnio, w pięknej miejscowości Warchały, czterogwiazdkowy Hotel Natura Mazur Resort & Conference na niemal sto pokoi. To przystań i baza wypadowa dla osób zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem, fantastyczną przyrodą, bogatą historią i turystyką kwalifikowaną. (czytaj więcej).

DSC_4269

Żurawie-bagno Korea Południowa

Gmina Jedwabno jest bardzo atrakcyjna turystycznie, gdyż jest… jedną z mniej zaludnionych gmin w Polsce. To teren o zaprawdę unikalnych walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Cały obszar gminy objęty jest ochroną i znajduje się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszcza Napiwodzko-Ramucka. Warto wiedzieć, iż prawie cała gmina, co jest ewenementem w skali Europy, znajduje się także w strefie Natura 2000. Niespotykane walory przyrodniczo-krajobrazowe to oczywiście wspomniane, wyjątkowo czyste, aż 32 prawdziwie mazurskie jeziora. To dzika ale spławna, bogata w historię rzeka Omulew ? wielkie lasy (Puszcza Napiwodzko-Ramucka) – OSO Natura 2000 – Rezerwat ptactwa błotnego – Fauna ? Dzikie i chronione plaże – Zabytki – cmentarz ewangelicki, cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej (klęska gen. Samsonowa), przepiękna, słynna wśród przyrodników i fotografików aleja dębowa, stare, mazurskie kościoły, zapomniane obeliski, także dąb i karczma Napoleona, który nie omieszkał tu zabawić, system umocnień z okresu II wojny światowej czyli potężne rowy przeciwpancerne i bunkry – gospodarstwa agroturystyczne. Ośrodki wypoczynkowe na ponad 400 miejsc ? zadbane i standaryzowane pola biwakowe ? ścieżki turystyczne – izba edukacji leśnej wraz z wyłuszczarnią nasion (do zwiedzania) ? potężna wieża widokowa – Punkt Informacji Turystycznej – stadion sportowy – dobry dojazd (droga krajowa i wojewódzka) – lotnisko w Szymanach oraz lokalne, pełne niepodrabianej atmosfery festyny wiejskie – Zespół Pieśni i Tańca ?Jedwabno?.

Skarby Armii Narew

Skarby Armii Narew

Jest tego troszkę, tymczasem jeszcze wiele więcej czeka na Was w naszych okolicach. To: 100 km leśnych szlaków gotowych na wyprawy rowerowe i piesze. Grobka ? tajemnicza, samotna leśniczówka w lesie, nad rzeką wypływającą z jezior Dłużek i Czarne. Binduga ? malowniczy półwysep, który kiedyś był miejscem spławiania olbrzymich drzew drogą wodną. Leśne bunkry pozycji szczycieńskiej i olsztyneckiej ukryte wśród drzew i nad brzegami jezior. Wioski i wioseczki z zabytkowymi mazurskimi domami, np. Kot czy Małszewo lub położony w głębokim lesie Łajs. Ewangelickie cmentarze w Burdągu i Jedwabnie z zapomnianymi mogiłami Mazurów. Rezerwat Dęby Napiwodzkie ze wspaniałymi pomnikami przyrody liczącymi ponad 300 lat, z których najgrubszy dąb ma w obwodzie 6 m. Wolny szlak tropami klęski generała Samsonowa, czyli leśny kocioł carskiej armii Narew i jego kasa pełna złotych rubli (czytaj więcej). Przed sezonem, zanim podejmiecie decyzje, gdzie spędzić wyczekiwany urlop, warto dowiedzieć się więcej. Zapraszamy.

 

 

 

Zdjęcia: Damian Czerniewicz, Elżbieta Miścierewicz – Otulakowska, Krzysztof Nikadon, Przemysław Krajza

 

kajaki

myguide logo

Warmia i Mazury w kieszeni…

Aplikacja mobilna „my guide” jest idealnym rozwiązaniem dla turystów udających się na Warmię i Mazury.
Dzięki niej indywidualne odkrywanie tego wspaniałego zakątka Polski staje się o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze, przynosi też o wiele większą satysfakcję.

http://www.my-guide.warmia.mazury.pl